E diel, 25 shtator 2022
Promoção Suplementos Mais Baratos
NisjebodybuildersKai Greene: Di historinë e grabitqarit

Kai Greene: Di historinë e grabitqarit

Koha e leximit: 5 minuta

Një nga atletët që tërheq më shumë vëmendjen si nga garuesit ashtu edhe nga admiruesit në përgjithësi dhe bën një ndikim të fortë tek ata është Kai Greene, një sportist që arriti një evolucion dhe ngjitje të rëndësishme në një kohë shumë të shkurtër, duke kapërcyer vështirësitë, duke kapërcyer barrierat dhe gjithmonë duke kërkuar të bëjë më të mirën. Me polemika, mite dhe një imazh të mrekullueshëm, Kai Greene është tashmë ndër TOP-ët e Z. Olympia, ai është një sportist me famë dhe respekt të madh, ai zhvillon aktivitete të tjera përveç ndërtimi i trupit, të tilla si artet pamore dhe e cila gjithashtu ka zhvilluar një anë shtesë që nuk është ende shumë e njohur, atë të një biznesmeni me markën e tij të re të shtesa, Dynami Muscle.

historia e kai-greene

Përballë kaq shumë aspekteve kurioze, në këtë artikull do të njihemi pak më shumë me këtë atlet dhe do të kuptojmë pak më shumë për tërë historinë dhe trajektoren e tij në këtë sport.

Historia e Kait

Kai Greene është një amerikan i lindur në New York, Brooklyn, më 12 korrik 1975. Duke vuajtur një refuzim nga prindërit dhe familja e tij, deri në moshën 10 vjeç, djali ende jo-sportist dhe djali i ri endeshin nëpër jetimore dhe strehimore, duke kaluar ekstrem vështirësi dhe pa kushte të mira financiare apo edhe mbijetesë, ndonjëherë.

Pikërisht kjo është arsyeja pse Kai Greene vendosi të fillojë të bëjë stërvitje me pesha si një formë e arratisjes psikologjike. Duke analizuar me kujdes, ne mund ta referojmë faktin e praktikës së ndërtimit të trupit të atletit në faktin e zhvillimit të "forcës", qoftë për të mbrojtur veten nga fatkeqësitë e jetës apo edhe të tregojë veten si dikush i fortë dhe të krijojë një pengesë mbrojtëse në vetvete. Kai Green zhvilloi gjithashtu disa vepra të artit figurativ në mënyrë që të shprehte ndjenjat e tij, të cilat shpesh ishin ngulitur në shpirtin e tij, tha ai.

Performanca e tij në shkollë nuk ishte kurrë më e mira. Nuk ishte student me nota të mira, as me të mira zhvillimi akademik. Megjithatë, talenti i tij për bodybuilding nënkuptonte që disa mësues të shkollave të mesme mund ta inkurajonin atë të fillonte të konkurronte. Ai merrte "kënaqësi" për të krahasuar fizikun e tij të zhvilluar me djemtë e moshës së tij dhe sa më shumë zhvillohej, aq më shumë shihte emocion dhe status në të. Sipas tij, stërvitja me peshë e bëri atë më të sigurt dhe filloi ta bënte të besonte te vetja dhe të imagjinonte një të ardhme të mirë.

kai-greene-19-vjeç

Kai Greene tashmë kishte një pamje të mirë të sportit, sepse edhe kur ishte i ri filloi të udhëtonte për të garuar dhe kur arriti fizikun e tij më të mirë (në atë kohë) duke fituar një vend të dytë në një garë, ishte strategjike të "ndalosh konkurrencën". " për një kohë, për të bërë një ndryshim të vërtetë trupor dhe për t'u zhvilluar në një mënyrë vërtet domethënëse, duke rritur masë muskulore në mënyrë eksponenciale dhe duke arritur një rëndësi të pashoqe.

Në këtë kohë, ai u takua me Institutin e Edukimit të Konkurrencës në Brooklyn, ku u takua me atletë të mëdhenj që e ndihmuan atë të zhvillonte më tej atë që kishte më të mirë: Fizikun e tij, duke shfrytëzuar në maksimum gjenetikën e tij natyrore.

Në moshën 19-vjeçare, ai ishte tashmë një profesionist Bodybuilding natyrore, dhe ishte një nga bodybuilders më të rinj në botë në atë kohë. Kjo, natyrisht, tërhoqi sytë e shumë individëve, përfshirë biznesmenët dhe organizatorët.

Në atë federatë akoma natyrale, Kai Green ishte kampion i të gjitha kampionateve ku mori pjesë dhe objektivi i tij kryesor ishte të pushtonte Team Universe, i cili ishte një nga kampionatet më të mëdhenj të bodybuilding-ut në atë kohë. Me këtë, ai do të fitonte një titull amator në IFBB. Në vitin 1999 ai fitoi divizionin e peshave të rënda në Team Universe dhe u ftua të garonte në Sllovaki në Botët.

Ai ishte ende nën 40 më të mirët në atë kohë dhe kështu për 4 vjet të tjera ai punoi shumë për të zhvilluar një fizik edhe më të mirë se ai që kishte në atë kohë. Ai ishte shënjestër e kritikave të panumërta dhe të pafundme që e bënë atë t'i thithte ngadalë ato dhe t'i merrte ato si një stimul për të përparuar më tej dhe për të arritur rezultatet e tij, pasi të gjithë Kai Greene e dinte mirë se kjo ishte e nevojshme.

Në vitin 2004, Ekipi i NPC ishte tashmë një portë hyrëse për në IFBB dhe vëmendja e Kai Greene u kthye te kjo federatë. Me këtë, ai punoi edhe një vit tjetër dhe pas 5 vitesh pa garuar, ai fitoi tre herë me vendim unanim të gjyqtarëve, të cilët e sollën atë në IFBB me titullin PRO.

Kontradiktat e Kai Greene

Kai Greene është një sportist plot polemika, si dhe të pavërteta. I konsideruar si "djali i varfër që kapërceu kufizimet e jetës", ne nuk mund ta konsiderojmë atë në atë mënyrë. Kai Greene pasi fitoi titujt e parë në jetën e tij, filloi një ngjitje të mirë dhe nuk kaloi kaq shumë vështirësi. Në ditët e sotme, ai ende përcjell një imazh të "vuajtjes", por le ta pranojmë, atleti ka praktikisht të gjithë aksesin në gjithçka që kanë konkurrentët e tjerë.

Ai shpesh është referuar si një ish-profesionist, një fakt që nuk konfirmohet. Sidoqoftë, ka disa fotografi të Kai Greene duke kërcyer në klube të natës, gjë që nuk e bën atë një prostitutë mashkull. Në fakt, kjo ishte jashtëzakonisht me ndikim për shfaqjet artistike të Kai Grene në skenë, duke përfshirë vallëzime, salto dhe aventura të tjera që kënaqin sytë e fansave.

lufta-kai-greene-phil-heath-mr-olimpia

Dy polemikat e fundit që përfshinin Kai Green ishin ajo e Z. Olympia 2014, të cilën ai provokoi rivalin Phil Heath dhe të dy diskutuan në Takimin e Olimpisë dhe në skenën paraprake, dhe në Z. Olympia e fundit ku Kai ngeci në konkurrim ose jo, por ai përfundoi duke mos garuar, sipas IFBB për shkak të neglizhencës së atletit, sipas atletit për shkak të ngërçit të IFBB dhe sipas spekullatorëve, dredhinë e tij të marketingut nga kompania e tij e re e shtojcave të ushqimit dhe një zhgënjim për mungesën e një qëndrimi mirësjelljeje për kompaninë në panairin e Z. Olmpia.

Pavarësisht nga mitet apo të vërtetat, Kai Greene tani mund të konsiderohet një sportist i respektuar dhe një atlet që kënaq sytë e fansave dhe i lë të gjithë të pyesin se cilat do të jenë zbulimet e tij të radhës.

Vendosjet kryesore:

 • 1994 NGA Shtetasit Amerikanë
 • 1996 WNBF Pro Natyrore Botët - 1
 • 1997 Kampionatet Universale të Ekipit NPC - 2-të
 • Kampionatet Universitare të Ekipit NPC 1998 - e 3-ta
 • Kampionati Botëror i Amatorëve 1999 - i 6-ti
 • Kampionatet e Universitetit të Ekipit NPC 1999 - 1-rë
 • 2005 New York Pro - 14-të
 • 2006 Iron Man Pro - i 20-ti
 • 2006 Shawn Ray Colorado Pro / Am Classic - i 14-ti
 • 2007 New York Pro - 6-të
 • 2007 Keystone Pro Classic - 3-të
 • 2007 Shawn Ray Colorado Pro / Am Classic - I pari
 • 2008 New York Pro - I parë
 • 2008 Arnold Classic - 3-të
 • 2009 Australian Grand Grand Prix - I pari
 • 2009 Arnold Classic - 1
 • 2009 Z. Olympia - i 4-ti
 • 2010 Arnold Classic - 1
 • 2010 Australian Grand Grand Prix - I pari
 • 2010 Z. Olympia - i 7-ti
 • 2011 New York Pro - I parë
 • 2011 Z. Olympia - 3-të
 • 2011 Sheru Classic - 3-të
 • 2012 Z. Olympia - 2-të
 • 2012 Sheru Classic - 2-të
 • 2013 Z. Olympia - 2-të
 • 2013 Arnold Classic Europe - 2-të
 • 2013 EVL's Prague Pro - I parë
 • 2014 Z. Olympia - 2-të

Rreth autorit të postimit

Artikuj të ngjashëm

2 KOMENTE

 1. Unë e admiroj atë shumë (Kai Greene), por kam një dyshim që nuk më shqetëson vërtet, por fakti është: a është vërtet e vërtetë kjo histori që ai është homoseksual apo është thjesht biseda e njerëzve?

LËNI NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu
Futni Captcha Këtu:

Me e fundit