E premte, 30 shtator 2022
Promoção Suplementos Mais Baratos
NisjeKëshilla për përfitim masivShembull i trajnimit për të fituar masë muskulore

Shembull i trajnimit për të fituar masë muskulore

Koha e leximit: 3 minuta

shembull-trajnim-për-përfitim masiv

Periudha jashtë sezonit mund të përcaktohet si procesi që ndërtuesi i trupit kushton për të rritur madhësinë e muskujve në trupin e tij me anë të hipertrofi dhe hiperplazia, përveç glikogjenit dhe superkompensimit të ujit në mënyrë që të jepni më shumë kualifikime në trupin tuaj dhe të keni diçka për të përcaktuar, në fund të fundit, është e nevojshme që individi të ketë muskuj të konsoliduar në mënyrë që ai pastaj të përqendrohet në uljen e yndyrës trupore dhe shfaqen me dendësi të madhe dhe kryesisht me dizajn.

Sot, ajo që kemi kohën më të vështirë për të gjetur në palestra nuk janë pajisjet super të gjeneratës së fundit, por mësuesit super të gjeneratës së fundit. Shumica e mësuesve sot janë neglizhentë dhe tentojnë të përgjithësojnë trajnimin e të gjithë studentëve, kështu që kemi më pak rezultate nga studentë që nuk kërkojnë ta kuptojnë sportin për veten e tyre.

Por sigurohuni që ta lexoni artikullin deri në fund, sepse më poshtë kemi lënë një shembull të plotë të stervitje me pesha për përfitim të masë muskulore dhe do të mund të kuptoni gjithçka që u tha në video, me shembullin e mëposhtëm.

Shembull i trajnimit për të fituar masë muskulore

Kjo periudhë e fitim masiv muskuli kërkon disa pika themelore si p.sh dietë, pushim dhe a trajnimi i duhur të cilat mund të planifikohen lehtësisht për të rezultuar në atë që synohet. Pra, në këtë, ne do të dimë një shembull të ndarjes së trajnimit javor për shtim i masës muskulore.

 • A) Gjoks, biceps dhe parakrahë - e hënë

Ushtrimiseri
Barbell nuk pranoi shtypjen e stolit10-8-6 4-
Shtypi i stolit të shtrirë të shtangës10-8-6 6-
Kryqëzimi i prirur me shtangë dore12-10
kryqëzohem12-10
Fije Scott në makinë12-10-8
Fije alternative në këmbë12-10-8
Fije e përqendruar8
fill i kundërt15-12-10
 • B) Këmbët dhe viçat - e martë

Ushtrimiseri
karrige flexor15-12-10
tabela flexor10-8-8 6-
Fleksori i njëanshëm në këmbë10-8
I ngurtë me shufër15-12-10
Shtypi i 45-të i këmbës12-10-8 6-
mbledhje hack10-8-6
Fundosem me shtangë dore12-10
Mbledhje me shtangë përpara15-12-10 8-
binjake ulur4 X 12-15
binjakë në këmbë15-12
 • C) Deltoide dhe trapez - E enjte

Ushtrimiseri
lartësia anësore e ulur15-12-10-8-6
Zhvillimi ushtarak në makinën Smith12-10-8-6-4
Ashensor përpara me shiritin EZ15-12-10
Kryqëzimi i kundërt në makinë15-12-10 10-
Tkurrje me shiritin e përparmë5 X 12-15
Tkurrje me shtangë dore në këmbë15-12-10
 • D) Dorsal dhe triceps - e premte

Ushtrimiseri
Shirit i fiksuarDështimi 3X
Rresht i lakuar me shirit dhe kapje e kundërt15-12-10 8-
Rresht mbi kalë me dorezë trekëndore12-10-8 6-
goditje e ulët me bar të hapur12-10-8
hiperextension i mesitX 2 15
Zgjatimi i rrotullës triceps me dorezë të drejtë12-10-8 6-
Zgjatimi i Ballit Triceps me EZ Bar12-10-8
njëanshëm francez ulur15-12-12

pushoni midis notave: 1 minutë

Pushimi midis ushtrimeve: Minuta 2

Abdomeni: 2X në javën e 3 ushtrime, një për infra, një për supra dhe një për zhdrejtë.

ditë pushimi total: E mërkurë, e shtunë dhe e diel.

përfundimi:

Stërvitja që synon të fitojë masë muskulore nuk kërkon sekrete të mëdha përveç ushtrimeve themelore dhe, në pjesën më të madhe, ushtrimeve me shumë nyje, të cilat mund të ofrojnë një stresi dhe stimulimi i muskujve, duke promovuar nëpërmjet rikuperimit të tij, rezultate më të mira.

Duke kujtuar se ky është një SHEMBULL trajnimi dhe mund të përdoret si bazë për përpunimin tuaj. Fshirja e tij e plotë nuk garanton rezultate të mira për askënd, në fund të fundit ne e dimë që individualiteti është ai që mbizotëron.

Pra, çfarë jeni duke pritur për të filluar fitimin e masës suaj muskulore tani?

 

Rreth autorit të postimit

Artikuj të ngjashëm

14 KOMENTE

 1. Por në trajnim, tabela e përkuljes dhe përkulësi i njëanshëm në këmbë tashmë ekzistojnë. Si mund ta zëvendësoj karrigen e përkulësit?

  -

  Flexora me mbrojtëse shinash në një stol të drejtë.

  http://www.facebook.com/marcelosendonofficial1

 2. Unë isha duke bërë këtë stërvitje: https://dicasdemusculacao.org//sugestao-de-treino-para-ectomorfo/, e kalova mirë me të, por kam gati 5 muaj që e bëj dhe dua të ndryshoj, a është ky një opsion i mirë?

  Po në ulje? As ka ...

  Dhe unë jam duke menduar për të vënë një pjesë të vogël të gjimnastikës mbi ta, për sa kohë ju rekomandoni?

  -

  Mos bëni ndryshime në trajnim, ndiqni shembullin. Dhe po, mund të jetë një ide e mirë të ndryshoni stërvitjen tuaj dhe të shihni se si do të reagojë trupi juaj.

 3. Unë kam qenë duke bërë këtë trajnim për disa kohë dhe, për të mos arritur amullinë, do të doja të dija se çfarë trajnimi duhet të bëja më tej për të vazhduar me shtimin e masës muskulore?

  -

  Atëherë ju mund të ndiqni të tjerët që kemi në sit ose të krijoni tuajin.

LËNI NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu
Futni Captcha Këtu:

Me e fundit