E premte, 30 shtator 2022
Promoção Suplementos Mais Baratos
NisjeUshqyerja për fitimin e masës muskuloreTortë me hirrë: Mësoni 10 receta të thjeshta!

Tortë me hirrë: Mësoni 10 receta të thjeshta!

Koha e leximit: 9 minuta

Ne e dimë se për të arritur një qëllim, është thelbësore që të kemi shumë fokus, vendosmëri dhe, natyrisht, të ndjekim një dietë shëndetshëm, që na ndihmon të arrijmë atë që kemi vendosur të bëjmë.

Dhe më pas ajo që ndodh është se njerëzit mendojnë se për të qenë në gjendje të hartoni një plan ushqimor, unë ju tregoj, thjesht duhet të vendosni mish, ovo, suplement, patate e ëmbël fare. Por nuk është aspak kështu… Kështu nuk do të merrni sasinë ideale të proteinave dhe karbohidrateve që ju nevojiten në ditë.

Unë e di që ju mund të mendoni se një dietë e ekuilibruar është një gjë 'pule', por unë dua që ju të kuptoni, se është kjo lloj diete që do të sjellë ndryshimin në përshtatjen fizike.

Dua të flas për diçka që shpesh keni vështirësi ta prisni nga menuja juaj, të cilat janë ëmbëlsira, bukë, ëmbëlsira, etj ...

Prandaj vendosa t'ju prezantoj tortë hirrë, një tortë që do të kontribuojë ndjeshëm në stërvitjet tuaja, me theks në zëvendësimin e proteinave, dhe për ta bërë atë edhe më të përsosur, me një vlerë të ulët kalori. A keni menduar për një recetë ushqyese dhe të shijshme? mendohet torte hirre !! =D

Epo atëherë ... Nëse doni të mësoni 10 receta mahnitëse dhe të thjeshta e kësaj torte që do t'ju ndihmojë të rritni stërvitjet tuaja, mos ndaloni së lexuari këtë artikull!

A mund torta e hirrës të zëvendësojë lëkundjen natyrore?

Është e rëndësishme që të kuptoni se edhe pse torta me hirrën është e ushqyeshme, përveçse jep energji për ditën tuaj, promovoni ndjenja e plotësisë, megjithatë, ai nuk zëvendëson shajkun natyral të hirrës.

A kemi nje marreveshje? Epo atëherë, le të shkojmë në pyetjen tjetër!

Në cilën orë mund ta konsumoj tortën e hirrës?

Torta me hirrë është një mundësi e mirë për mëngjes, pasi do t'ju ndihmojë të filloni ditën tuaj me shumë energji, energji dhe ndjenjën e ngopjes, ose madje mund të konsumohet pas trajnimit.

Pra, le të merremi me biznes? Më poshtë, mësoni mundësi të shijshme dhe të shëndetshme të recetave!

Receta të ëmbëlsirave të hirrës

Mësoni 10 receta të energjisë tani!

1. Receta: Tortë hirre me aromë vanilje

Përbërësit:

 • 3 masa të Proteina hirrë aromë vanilje (gjithsej 90 g);
 • 1 filxhan tërshërë;
 • 150ml qumësht soje;
 • 5ml (1 lugë çaji) me thelb vanilje;
 • 4 të bardha vezësh;
 • 30g (2 lugë) arra;
 • 30g (4 njësi) arra braziliane;
 • 1 lugë gjelle pluhur pjekje.

Metoda e përgatitjes:

 • Rrahni të bardhat e vezëve dhe lërini mënjanë
 • pres arrat dhe gështenjat
 • Në një enë, rezervoni të gjithë përbërësit (përveç të bardhave të vezëve) derisa të merret një përzierje homogjene.
 • Tani shtoni të bardhat e vezëve në mënyrë që të përfshijë përzierjet
 • Vendoseni tavën me letër furre
 • Derdhni brumin në tigan dhe futeni në furrë për 20 minuta
 • Skeweni tortën me një thikë të pastër dhe të thatë për të kontrolluar nëse ëmbëlsira është pjekur. Nëse thika del e pastër mund ta hiqni nga furra.

2. Receta: Kek i ëmbël me hirrë

 Përbërësit:

 • 3 lugë ëmbëlsues pluhur;
 • 3 lugë pluhur kakao;
 • 3 lugë miell tërshëre;
 • ½ lugë gjelle pluhur pjekje;
 • 1 E bardha e vezes;
 • 50 ml ekstrakt soje (qumësht soje);
 • 30 g proteina hirrë me aromë çokollate.

Metoda e përgatitjes:

 • Në të njëjtën mënyrë siç keni bërë brigadeiro, veçoni të gjithë përbërësit në pjesët e tyre dhe më pas hidhni të gjithë në një enë dhe përzieni - përveç qumështit, të cilin do ta lini mënjanë.
 • Pastaj, butësisht (edhe nëse jeni një përbindësh), ngadalë shtoni pjesën e qumështit, gjithmonë duke e trazuar përmbajtjen derisa të gjeni pikën e brumit.
 • Kur të gjeni pikën, përdorni duart tuaja për të bërë ëmbëlsira për kek të ëmbëlsirave (mos përdorni ato ëmbëlsira të gatshme të mbushura me tigan) dhe vendosni secilën në formën e pjekjes.
 • Lëreni të piqet deri në gjashtë minuta në një temperaturë 200 ° C dhe, kur të jetë artë, mund ta nxirrni dhe ta shijoni.

3. Receta: Tortë me hirrë dhe patate e ëmbël

 Përbërësit:

 • 300 g patate të ëmbël të zier dhe të bërë pure;
 • 2 vezë;
 • ½ filxhan ekstrakt orizi (qumësht orizi);
 • 1 lugë proteinë hirre me aromë vanilje;
 • 2 lugë miell orizi;
 • 1 lugë çaji çamçakëz xantan;
 • 1 lugë çaji pluhur pjekje;
 • 1 lugë çaji ekstrakt ose esencë vanilje.

Metoda e përgatitjes:

 • Para se të filloni përgatitjen e brumit, lini furrën të nxehet në 180 ° C. Merrni një tas për të futur patatet e ëmbla që keni gatuar tashmë dhe filloni t'i shtypni të gjitha - me duart tuaja të zhveshura.
 • Pastaj shtoni vezët dhe ekstraktin e orizit, duke trazuar vazhdimisht për ta mbajtur përzierjen homogjene.
 • Kur brumi të jetë i butë, shtoni përbërësit e thatë, gjithashtu duke përfshirë mirë - përdorni talentin tuaj të ogrit për ta përgatitur këtë përzierje shpejt.
 • Kur brumi të jetë gati, përgatitini unazat e vogla të ëmbëlsirave ose thjesht vendosni përmbajtjen në një formë keku drejtkëndëshe dhe piqni deri në 30 minuta.
 • Pas artë, thjesht shërbejeni me pak pelte frutash për ta shoqëruar!

 4. Receta: Tortë me hirrë në turi

 Përbërësit:

 • 1 lugë gjelle ujë
 • 1 lugë të sheshtë margarinë
 • 1 vezë
 • 1 lugë hirrë sipas zgjedhjes suaj

Këshillë: Matjet janë për 1 turi. Për sasi më të mëdha, thjesht dyfish, trefishtë etj.

Metoda e përgatitjes:

 • Në një turi shtoni ujë, vezë dhe margarinë. Përziejeni pak dhe më pas shtoni lugën e hirrës. Përziejeni mirë derisa të formojë një masë homogjene.
 • Pas kësaj, vendoseni në mikrovalë për 1 min. Pas 1 minutash, nëse është akoma pak i butë, lëreni edhe për 30 sekonda… në fund të fundit, secila mikro ka një fuqi.
 • Fastshtë e shpejtë, e përshtatshme dhe shumë proteina.

5. Receta: Tortë me Banane Hirrë

 Përbërësit:

 • Vezë 5
 • banane 5
 • 2 gota tërshërë
 • 2 lugë proteina wey
 • 2 lugë pluhur pjekje

Metoda e përgatitjes:

 • Rrihni vezët dhe bananet në një blender
 • shtoni tërshërë
 • Shtoni hirrën dhe përziejeni, derisa të unifikohet.
 • Shtoni maja dhe përzieni me një lugë
 • Në një pjatë, vendosni letrën e pergamenës dhe lyejeni me vaj ulliri
 • Vendoseni brumin në pjatë dhe piqeni për afërsisht 30 minuta

6. Receta: cakembëlsirë me hirrë me aromë çokollate

 Përbërësit:

 • 2 gota grurë të plotë;
 • 1 filxhan pluhur kakao;
 • 1 filxhan sheqer kafe;
 • 2 lugë mjaltë;
 • 3 vezë;
 • ½ filxhan vaj kokosi;
 • 1 ½ filxhan qumësht i skremuar;
 • 1 lugë gjelle pluhur pjekje;
 • ½ filxhan arra;
 • 1 filxhan rrush të thatë;
 • 30gr proteina hirre me aromë çokollate.

Metoda e përgatitjes:

 • Në një tas, vendosni shumicën e përbërësve të recetës, përveç vezëve.
 • Vezët duhet të ndahen në një tas tjetër, duke rrahur të bardhët mënjanë derisa të bëhen të bardha në dëborë në një qëndrueshmëri të fortë.
 • Pastaj thjesht përzieni të bardhat dhe vezët.
 • Në vend që ta lyeni mënyrën në mënyrë tradicionale, përdorni letër pergamene për ta rreshtuar, pasi është më e shëndetshme.
 • Në këtë mënyrë do të shmangni shkurtimin e margarinës ose gjalpit dhe torta gjithashtu nuk do të ngjitet në fund të tiganit.
 • Piqni për 40 minuta në temperaturë mesatare.

7. Receta: Tortë me hirrë me aromë molle

 Përbërësit:

 • 3 vezë;
 • ½ filxhan vaj kokosi;
 • 2 mollë;
 • 1 filxhan çaj me miell gruri të plotë;
 • 1 filxhan proteina hirrë;
 • 2 gota çaj sheqeri demerara;
 • ¼ filxhan çaj me flakë tërshëre;
 • 2 lugë farë liri;
 • 1 lugë gjelle pluhur kanelle;
 • 1 lugë gjelle pluhur pjekje.

Metoda e përgatitjes:

 • Në një blender, rrahni vezët, lëvoren e mollës dhe vajin e kokosit.
 • Rrihni gjithçka mirë derisa të bëhet një brumë dhe lëreni mënjanë.
 • Në një tas të veçantë, vendosni miellin, hirrë dhe sheqer; përzieni gjithçka dhe shtoni tërshërën, farën e linit, pluhurin e kanellës dhe hidhni përzierjen nga një blender.
 • Në fund, shtoni majanë pluhur dhe përziejeni mirë që të mos mbetet miell ose maja.
 • Vendoseni në letër pjekje, në vend që të lyeni me yndyrë.
 • Ngroheni furrën në 200º dhe lëreni tortën të piqet për 40 minuta ose derisa të artë.

8. Receta: Kek me hirrë me aromë mandarine dhe granola

 Përbërësit:

 • 1 mandarinë e plotë e pa pastruar;
 • 2 lugë farë liri të artë;
 • 4 vezë;
 • 3 lugë vaj kokosi të lëngshëm;
 • 1 dhe ½ filxhan sheqer demerara;
 • ¾ filxhan çaj me miell gruri të plotë;
 • 1 dhe ½ lugë proteine ​​të hirrës së vaniljes;
 • ¾ filxhan çaj granola;
 • ½ lugë gjelle pluhur pjekje.
 • ½ filxhan çaj sheqeri demerara;
 • 3/4 filxhan lëng mandarine;
 • 2 lugë farë liri (opsionale).

Metoda e përgatitjes:

 • Lini mirë mandarinat, pritini në gjysmë dhe hiqni sythin dhe farat. Në një blender vendosni farën e lirit, vezët, vajin dhe sheqerin.
 • Rrahni gjithçka për rreth 5 minuta derisa përbërësit të treten dhe të përzihen mirë.
 • Do të formojë një krem ​​homogjen që duhet të vendoset në zjarrdurues dhe të përzihet me miellin, hirrën dhe granolën.
 • Përzieni butësisht.
 • Shtoni majanë të fundit, duke e përzier vazhdimisht.
 • Vendoseni brumin në një tavë për pjekje me letër furre dhe piqeni në një furrë mesatare të parangrohur për 35 minuta ose derisa të artë.
 • Për krem, përzieni mirë sheqerin dhe lëngun e mandarinës në një zjarr të ulët.
 • Hiqeni tortën nga furra, derdhni shurupin e ngrohtë dhe shërbejeni menjëherë.

9. Receta: Tortë me hirrë me aromë portokalli

 Përbërësit:

 • 1 portokall i plotë gëlqere me lëkurë;
 • 3 lugë farë liri të artë;
 • 4 vezë;
 • 3 lugë vaj kokosi të lëngshëm;
 • 1 dhe ½ filxhan sheqer demerara;
 • ¾ filxhan çaj me miell gruri të plotë;
 • 2 lugë proteina hirrë vanilje;
 • 1 lugë ëmbëlsirë pluhur pjekjeje;
 • 3 lugë pecans ose arra braziliane.
 • 3/4 filxhan lëng limoni, portokall i prerë dhe pa fara.

Metoda e përgatitjes:

 • Lani mirë tërë portokallin, priteni në gjysmë dhe hiqni farat.
 • Prisni arrat ose gështenjat në copa të trasha.
 • Në një blender vendosni farën e lirit, vezët, vajin dhe sheqerin dhe rrihini për 5 minuta.
 • Përziejeni kremin që do të formohet në një tas së bashku me miellin, proteinën e hirrës dhe arrat ose arrat.
 • Përzieni butësisht.
 • Shtoni majanë dhe përzieni pa u ndalur.
 • Vendoseni këtë krem ​​në një enë, shtoni miellin e miellit, proteina e hirrës dhe arrat.
 • Përziejini mirë.
 • Piqni për 35 deri në 40 minuta në një furrë mesatare derisa të artë.
 • Ndërkohë, shtrydhni lëngun nga një tjetër portokall dhe përziejeni me ëmbëlsues.
 • Kur ëmbëlsira të jetë gati, kalojeni atë me pirunin tuaj dhe hidhni shurupin në tortë dhe lageni.

10. Receta: Tortë me hirrë me aromë luleshtrydhe

 Përbërësit:

Massa

 • 5 vezë;
 • 2 lugë ujë;
 • 2 lugë lëng limoni;
 • ½ filxhan miell gruri;
 • 1 tsp pluhur pjekje;
 • 2 lugë ëmbëlsues për furrë dhe sobë;
 • 2 lugë proteina hirrë.

Mbulim

 • 300 g luleshtrydhe të copëtuara;
 • 1 tenxhere me kos natyral me pak yndyrë;
 • 1 ½ filxhan çaj ricota;
 • 4 lugë lëng limoni;
 • ½ filxhan çaj me lëng portokalli;
 • 3 lugë ëmbëlsues për furrë dhe sobë.

Metoda e përgatitjes:

Massa

Rrahni të verdhat me ujë, lëng dhe lëvore limoni. Shtoni miellin, hirrën, majanë dhe ëmbëlsuesin dhe shtoni butësisht të bardhat e vezëve të rrahura. Piqni në një furrë të moderuar me letër pergamene për të shmangur ngjitjen.

Mbulim

Lani luleshtrydhet plotësisht dhe zhyteni për 2 orë në lëng portokalli me 1 lugë ëmbëlsues dhe lëng limoni. Merrni ricotta, kosin dhe ëmbëlsuesin e mbetur në një blender dhe përziejeni derisa të zbutet; ngrohni përzierjen të trashet. Hidhni kremin akoma të ngrohtë dhe zbukurojeni me luleshtrydhe të plota.

përfundimi:

Kështu që kemi ardhur në fund të këtij artikulli të shijshëm ... Unë besoj se nuk ka më arsye që ju të shmangni dietën ose të vini të uritur duke ngrënë si një zog.

kjo tortë hirrë do të ndihmojë të dy në aspektin ushqyes, si në aspektin psikologjik, pasi do të hani diçka të fortë dhe të shijshme, pa shumë sakrifica.

Kuptohet? Pra, atje dhe përgatitni tuajin!

Rreth autorit të postimit

Artikuj të ngjashëm

LËNI NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu
Futni Captcha Këtu:

Me e fundit